Lubrykanty wodne – ciekawostki i wyjaśnienia

lubrykant na bazie wody

Lubrykanty są używane do nawilżenia stref intymnych. W dzisiejszych czasach żele mają wiele zastosowań: chłodzące, przedłużające wytrysk, ogrzewające, smakowe lub zapachowe a także dużo więcej, jednak zadaniem lubrykantów jest przede wszystkim ochrona błon śluzowych przed skutkami tarcia. Wiele par korzysta z nich podczas każdego stosunku, co pozwala na spotęgowanie doznań i odkrycie nowych możliwości. Niestety część osób jest uczulona na składniki klasycznych żeli a korzystanie z nich jest jednoznaczne z nieprzyjemnym swędzeniem i pieczeniem. W takich przypadkach pomaga korzystanie z lubrykantów wodnych. Z tej opcji warto korzystać przy używaniu prezerwatyw, żele na bazie tłuszczów mają szkodliwy wpływ na lateks i inne gumowe tworzywa, z których są one wykonywane. Należy pamiętać aby kremów nawilżających nie traktować jako lubrykant, ze względu na ryzyko wystąpienia podrażnień lub stanów zapalnych

Lubrykant – jaki wybrać?

Wybór lubrykantu zależy przede wszystkim do czego będzie on używany. Jeżeli planujemy korzystać z żelu wraz z prezerwatywami lub jeżeli jeden z partnerów ma uczulenie na tradycyjny żel – warto wybrać lubrykant na bazie wody (lub slikonu), wraz z dodatkami smakowymi, zapachowymi lub stymulującymi. Produktów na bazie wody jest nieco więcej niż tych klasycznych. Możemy ich używać podczas korzystania z akcesoriów erotycznych czy przy grze wstępnej. Ich skład ma najmniejszą szkodliwość dla nas, gdyż woda jest głównym środowiskiem wydzieliny pochwy. Jeżeli chcemy zapewnić sobie komfort i nawilżenie – możemy skupić się na lubrykantach na bazie tłuszczu. Wybierając lubrykant smakowy, skupmy się także na tym, czy ma w swoim składzie słodzik czy cukier. Nawet jeżeli dla nas to bez różnicy, cukier może wywoływać infekcje intymne oraz pleśniawki w jamie ustnej.

Kiedy nie należy stosować lubrykantu?

lubrykant na bazie wody

Zawsze przed zakupem należy sprawdzić skład danego żelu. Może się zdarzyć, że zawiera składnik, na który jesteśmy uczuleni, zdarza się to o wiele rzadziej w przypadku żeli na bazie wody, jednak powinniśmy do zakupu podchodzić rozważnie. Kobiety w ciąży lub przechodzące menopauzę powinny skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który doradzi im jaka forma nawilżenia jest dla nich najbardziej odpowiednia.